reklama
Přesný čas: 01:08 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Rudolf, Rolf

Křestní jméno:

Metoděj

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Metoděj se vyskytuje i ve zkrácené variantě Metod. Jméno nemá žádný ženský protějšek. Domácky se jméno může užívat jako Metod, Metodek, Metouš, Metoušek, Metodějek, také Meta, Metúd, Metúdek apod. Jméno se jako Metod vyskytuje i ve slovenštině. Německá podoba jména je Methodius, stejně tak i latinská. Francouzská a italská verze jména je Méthodius, španělská Metodio. Poláci jméno znají jako Metody, Maďaři jako Metód, Rusové jako Mefodij.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména je věrozvěst Metoděj, který je společně se svým bratrem Cyrilem považován za patrona Moravy. Původním jménem se přitom Metoděj nazýval Michael, Cyril byl vlastním jménem Konstantin. Jméno nosil i český básník a prozaik Metoděj Jahn nebo spisovatel Metoděj Havlíček.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Metoděj je řeckého původu. Vyvinulo se z řeckého „methódios”, což je přídavné jméno ke slovu „methodos”. „Methodos” se z řečtiny překládá jako „zkoumání, poznání, výzkum, způsob bádání”. Tento význam je přikládán i samotnému jménu Metoděj. Ze stejného základu se vyvinulo i české slovo „metoda”.

 
Jméno: Metoděj
Nosí v ČR 20 lidí
Jedná s o 1654 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Cyril
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den objetí zdarma
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama