reklama
Přesný čas: 19:07 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Drahomíra

Křestní jméno:

Božena

Charakteristika

Božena je oblíbeným jménem našich babiček. Je také spojeno se slavným českým románem Babička, jehož autorkou byla spisovatelka jménem právě Božena - Božena Němcová.

Odvozeniny a varianty

Božena je ryze ženským jménem, které je příbuzné s latinskými jmény Benedikta, Theodora nebo Beatrix, Beáta. Domáckými podobami jména jsou Bóža nebo Boženka.

Významné nositelky

Jednou z nejznámějších nositelek jména je jistě spisovatelka Božena Němcová (vlastním jménem Božena Panklová), autorka románu Babička. Jméno nosila i další spisovatelka Božena Benešová nebo současná autorka a publicistka Božena Správcová. Božena Křesinová byla českou kněžnou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Božena je slovanského původu. Má význam „blahoslavená“, „bohem obdařená“ či „bohem milovaná“, potažmo pak také „požehnaná“, „blažená“. Význam jména je patrný již na první pohled. Koncovka –ena v češtině vyjadřuje vlastnost základního jména, tedy v případě jména Božena vlastnost křesťanského Boha. Významově je tak jméno Božena příbuzné s latinskými jmény Benedikta, Theodora nebo Beatrix.

 
Jméno: Božena
Nosí v ČR 54563 lidí
Jedná s o 28 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den nemocných
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama