reklama
Přesný čas: 01:46 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
21. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Alexandra

Křestní jméno:

Bedřich

Charakteristika

Jméno Bedřich v sobě ukrývá eleganci, šarm i vtip. Je jménem pro muže, který umí užívat svoji moc k potěše ostatním, jménem pro muže, který žije s ostatními v míru.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Bedřich má i svůj ženský protějšek ve jménu Bedřiška. Domáckými podobami jména jsou Béďa, Béda, zdrobněle pak například Bedřišek. Bedřich je českým jménem, které se v ostatních jazycích přibližuje své původní podobě „Fridurihhi“. Německy se užívá jako Friedrich nebo zkráceně Fritz, anglicky Frederic nebo Frederick, francouzsky Frédéric. Polština zná jméno jako Fryderyk, maďarština jako Frigyes, italština jako Federico, stejně tak i španělština. Slováci užívají jméno jako Fridrich.

Významní nositelé

V oblasti hudební najdeme významného českého zástupce jména, je jím autor mnoha věhlasných oper, mj. opery Prodaná nevěsta, Bedřich Smetana. Jméno nosil také český jazykovědec Bedřich Hrozný. V historii pak najdeme i českého knížete Bedřicha, německého císaře jménem Fridrich I. Barbarossa nebo pruského krále Fridricha II. Velikého.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Bedřich má staroněmecký původ. Vyvinulo se ze staroněmeckého jména Fridurihhi. První část jména „Fridu“ lze přeložit jako „mír“ a druhou část „rihhi“ jako „vládce“. Fridurihhi, německy Friedrich, česky Bedřich se tak významově předkládá jako „mírumilovný vládce“. Významově je tak jméno Bedřich spojené se jmény Miroslav nebo Lubomír. Česká podoba jména vznikla ve staročeštině, která zaměňuje písmeno F (ze jména Fridurihhi) za B.

 
Jméno: Bedřich
Nosí v ČR 7712 lidí
Jedná s o 77 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den omylů v kalendáři (30. 2.)
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama