reklama
Přesný čas: 07:27 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
19. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Čeněk

Křestní jméno:

Alexej

Odvozeniny a varianty

Alexej je mužským jménem, které se může zkracovat jenom na Alex. Ženskou variantou jména pak může být Alexa, Alexis nebo Alexia. V Rusku se užívá domácí forma Aljoša, která se pak do češtiny překládá jako Aleš. Českou domácí podobou jména Alexej může být Alek, Alan nebo Saša. Jméno Alexej či Alex zná i slovenština. Také němčina, holandština nebo maďarština užívá jméno Alex. Angličtina nebo francouzština je pak užívá jako Alexis. V Polštině jméno zní jako Aleks nebo Aleksy, v ruštině a bulharštině jako Aleksej. Italská podoba jména je Alession, finská Aleksis, ukrajinská Oleksij.

Významní nositelé

Jedním z nejznámějších nositelů jména byl Alexej Nikolajevič Tolstoj, ruský spisovatel.Z českých nositelů zmíňme herce a dabéra Alexeje Pyška.

Původ a význam jména

Alexej je mužským křestním jménem. Stejně jako jeho zkrácená verze Alex má jméno řecký původ. Pochází z řeckého slova „alexein“, které se překládá jako „bránit“, „pomoc“, „obránce“ nebo „ten, který brání“. Jde o slovanské jméno, které je oblíbené především v Rusku. Bylo jménem ruských carů i prostého lidu.

 
Jméno: Alexej
Nosí v ČR 821 lidí
Jedná s o 188 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Alex
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den svobody tisku
Den slunce
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama