reklama
Přesný čas: 10:01 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Rudolf, Rolf

Křestní jméno:

Zora

Charakteristika

Zora je skvostným jménem pro křehkou ženu. Je jemná a něžná jako ranní červánky, nevinná a průzračná jako ranní rosa. Nositelka jména Zora je doslova hvězdou, pro své nejbližší může být i nádhernou a láskyplnou bohyní.

Odvozeniny a varianty

Jméno Zora se vyskytuje i v mužské podobě − jako Zoran. Je obdobou jména Dagmar, Apolena nebo Aurora. Stejný význam má i jméno Jitřenka. Domáckými mutacemi jména jsou Zorka, Zoruška, Zoruš, Zoranka, Zorenka, Zorča aj. Jméno Zora najdeme také ve slovenštině a dalších jazycích. V ruštině se užívá jako Zorina. Maďarština jméno zná jako Zóra. Bulharské podoby jména jsou Zora, Zorka a Zorica.

Významné nositelky

Jméno Zora náleží ke slovanské bohyni krásy, ranního úsvitu a červánků. Bývá nazývána Zora, také Zoria nebo Zaria. Ve slovanské mytologii představuje obdobu řecké bohyně lásky − Venuše. Nositelkou jména byla také česká herečka Zora Janů, sestra slavnější Lídy Baarové, nebo herečka Zora Jiráková. Jméno nosila také významná česká horolezkyně Zorka Prachtelová. K současným nositelkám jména patří herečka, moderátorka, zpěvačka, skladatelka a textařka Zora Jandová, také herečka Zora Kostková (teta herečky Terezy Kostkové), moderátorka Zorka Kepková, operní pěvkyně Zora Jehličková, malířka Zorka Ságlová nebo spisovatelka Zora Beráková. Jako Zora se označuje také literární almanach moravských realistických spisovatelů nebo slovenský almanach bernolákovců.

Původ a význam jména

Zora je ženským křestním jménem se slovanským původem. Vykládá se jako „jitřenka”, „ranní hvězda”. Ze stejného základu pochází i staroslovanské slovo „zornice” − „obzor”.

 
Jméno: Zora
Nosí v ČR 1734 lidí
Jedná s o 178 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama