reklama
Přesný čas: 21:52 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
12. 6. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Antonie, Antonina

Křestní jméno:

Žofie

Charakteristika

Žofie je netradičním jménem, které v sobě nese nadčasové hodnoty. Hravé znění jména provází hluboká moudrost skrytá v jeho významu. Ne náhodou patří jméno k evropským šlechtičnám.

Odvozeniny a varianty

Jméno Žofie nemá mužský protějšek. Původem a významově je shodné také se jménem Sofie a jeho variacemi (Sofia, Sophie). Domácími podobami jména jsou Žofi, Žofinka, Žofina, Žofka, také Sofi, Sofí, Sofie, Sofinka aj. Jméno najdeme také ve slovenštině − jako Žofia. Angličtina jméno zná jako Sophia a Sophie, podobu Sophie najdeme i ve francouzštině. Němčina jméno užívá jako Sophia, Sophie či Sofie. Jméno se jako Sofia vyskytuje v norštině, švédštině nebo holandštině. Také v italštině jméno zní jako Sofia, ve španělštině pak Sofía. Ruskou podobou jména je Sofija (Sofja), polskou Zofia, maďarskou Zsófia (čteno Žófia).

Významné nositelky

Jméno Žofie náleží k české královně a římské císařovně Žofii Bavorské, manželce krále Václava IV. Nosila ho také Žofie Chotková (celým jménem Žofie Marie Josefína Albína), česká šlechtična, manželka rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Další šlechtičnou stejného jména byla řecká královna Sofie Dorothea Ulrike Alice. Jméno náleží i k současné španělské královně Sofii Řecké (celým jménem Sophía Margaríta Viktoría Frideríki Glýksmburgk). Jméno najdeme i v britské královské rodině. Manželka nejmladšího syna královny Alžběty II. − prince Edwarda se jmenuje Sophie Helen, hraběnka z Wessexu. Jméno nosí také slavná italská herečka Sophia Loren nebo francouzská herečka Sophie Marceau, která mj. ztvárnila Bond girl ve filmu Jeden svět nestačí (1999). Mezi současnými nositelkami jména najdeme také českou zpěvačku Žofii Kabelkovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Žofie pochází z řečtiny. Představuje obdobu jména Sofie, jeho základem je řecké „sofia” − „moudrost”. Významem jména Žofie tak je „moudrá”. Jméno může být chápáno i jako zkrácená verze výrazu „Hagia Sofia” („Svatá moudrost”), který se užívá pro označení Krista, potažmo Panny Marie.

 
Jméno: Žofie
Nosí v ČR 315 lidí
Jedná s o 412 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den rodiny
Světový den proti mozkové mrtvici
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama