reklama
Přesný čas: 06:59 / týden v roce: 09
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
1. 3. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Bedřich

Křestní jméno:

Zlata

Charakteristika

Zlata je krásným českým jménem, které skvěle snoubí jednoduché znění a honosný význam. Třpyt a luxus zlata náleží nejenom ke jménu Zlata, ale také k jeho nositelce.

Odvozeniny a varianty

Jméno Zlata nemá mužský protějšek. Variacemi jména jsou Zlatuše a Zlatava. Domácky se jméno užívá jako Zlatka, Zlatička, Zlatinka, Zlatina, Zlatuš, Zlatuška, Zlatuna, Zlatunka, Zlatanka apod. Jméno Zlata najdeme i na Slovensku, zde se vyskytuje také v podobě Zlatica. Zlata je mj. ruským či ukrajinským jménem. Srbochorvaté jméno znají nejenom v podobě Zlata, ale také Zlatuša nebo Zlatana. Maďarskou obdobou jména Zlata je Aranka (jméno Aranka má stejný význam jako jméno Zlata).

Významné nositelky

Asi nejznámější českou nositelkou jména je herečka Zlata Adamovská. Jméno nosí také slovenská herečka Zlata Hajdúková. Mezi nositelky jména patří i slovenská spisovatelka, autorka historické prózy pro děti Zlata Dônčová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zlata nezapře slovanský původ. Také jeho význam je patrný na první pohled, je spojený s drahým kovem, přímo zlatem. Významem jména Zlata je skutečně „zlatá”. Jedná se o překlad římského jména Aurelia, kořeny jména tak sahají až do dob starého Říma.

 
Jméno: Zlata
Nosí v ČR 2567 lidí
Jedná s o 154 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama