reklama
Přesný čas: 09:17 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Zina

Charakteristika

Jméno Zina je oblíbené především v Rusku, i v češtině má však své kouzlo a nevšední půvab. Zvláštní znění propůjčuje nositelce jména Zina špetku neobyčejné krásy, význam jména ji pak dává dokonce vlastnosti bohyně.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Zina nemá mužský protějšek. Domácky se užívá jako Zinka, Zinečka, Zinuška, Zinuš, Zinuše, Zinča, Zininka apod. Jméno Zina najdeme také ve slovenštině nebo v ruštině. V ruštině se vyskytuje i ve své původní podobě − Zinaida. Španělština jméno zná jako Zenaida. Jméno užívá i polština − jako Zenaida nebo Zinajda. Maďarskou podobou jména je také Zinajda.

Významné nositelky

Mezi českými nositelkami jména najdeme modelku Zinu Šťovíčkovou. Jméno nosí také Zina Plchová, redaktorka a moderátorka. Jméno náleží i k ruské herečce Zinajdě Michajlovně Kirijenkové.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Zina má řecký původ. Vyvinulo se z řeckého jména Zénais s významem „božská”. Zeus byl nejvyšším řeckým bohem, „zénais” je přídavným jménem od slova Zeus. Jméno se k nám dostalo přes ruštinu. Vzniklo pravděpodobně jako domácká podoba ruského jména Zinaida. Další výklad jméno vysvětluje jako zkráceninu jmen Eufrozína, Rozína nebo Tereza, Terezie.

 
Jméno: Zina
Nosí v ČR 503 lidí
Jedná s o 296 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den solidarity s lidem Palestiny
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama