reklama
Přesný čas: 10:12 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Zbyněk

Charakteristika

Jméno Zbyněk je dle svého významu plné hněvu, skrývá však také šlechetnost a urozený původ. Ve středověku totiž jméno Zbyněk s oblibou nosili rytíři.

Odvozeniny a varianty

Jméno Zbyněk nemá ženský protějšek. Domáckými variacemi jména jsou Zbyněček, Zbyňa, Zbyňda, Zbynda, Zbynouš, Zbynoušek, také Zbyša, Zbyšek apod. Verze Zbyšek přitom existuje také jako samostatné jméno.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme filmového režiséra a scénáristu Zbyňka Brynycha, také básníka a psychologa Zbyňka Havlíčka, spisovatele Zbyňka Kovandu nebo hudebního skladatele a dirigenta Zbyňka Přecechtěla. Jméno náleží také k básníkovi, prozaikovi a filosofovi, který si říkal Egon Bondy, vlastním jménem byl Zbyněk Fišer. Stejné jméno nosí i jeho syn − literární vědec a básník Zbyněk Fišer. K současným nositelům jména patří také český zpěvák Zbyněk Drda, herec, tanečník a zpěvák Zbyněk Fric, dále architekt Zbyněk Tichý, sochař Zbyněk Runczik nebo malíř a sochař Zbyněk Sekal.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Zbyněk má slovanský původ. Vzniklo jako odvozenina jména Zbyhněv. Stejně jako Zbyhněv se i jméno Zbyněk vykládá jako „ten, komu zbývá hněv”, „posilující hněv”, „hněvající se”.

 
Jméno: Zbyněk
Nosí v ČR 13240 lidí
Jedná s o 62 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den afrického dítěte
Evropský den židovské kultury
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama