reklama
Přesný čas: 03:36 / týden v roce: 26
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 6. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Ivan

Křestní jméno:

Žaneta

Charakteristika

Atraktivní jméno Žaneta v sobě nese prastarý hebrejský původ, božskou milostivost a nadčasové hodnoty spolu se špetkou francouzského šarmu. Nositelka jména Žaneta bude bezesporu zajímavou ženou, minimálně stejně tak zajímavou, jako je její jméno.

Odvozeniny a varianty

Jméno Žaneta nemá mužský protějšek. Původem je však příbuzné se jmény Jana a Jan. Domáckými podobami jména jsou Žanda, Žanka, Žanet, Žanetka, Žanina, Žaninka apod. Jméno Žaneta se užívá i v polštině. Anglickou podobou jména je Janet, také Janetta a Jeannette, německou Jeannette (Jeanette), stejnou formu jméno nabývá i ve francouzštině. Maďarská verze jména zní Zsanett, ruská Žanna.

Významné nositelky

Nositelkou jména je Žaneta Kroupová (za svobodna Pilařová), česká reportérka a moderátorka. Jméno náleží také k české herečce Žanetě Tomáškové (rozené Fuchsové), proslavila se jako dětská hvězda, zazářila jako Lucie, postrach ulice. Mezi nositelkami jména najdeme i zahraniční herečky, půjde například o německou herečku a zpěvačku Jeanette Biedermann nebo americkou herečku Jeannette Sousa. Jméno patří také ke kanadské spisovatelce Jeannette Armstrong nebo její americké kolegyni Jeannette Walls.

Původ a význam jména

Kořeny ženského křestního jména Žaneta sahají až do hebrejštiny. Jméno pochází z hebrejského Jochánán (česky Jan, Jana), které se překládá jako „Bůh je milostivý”. Základem jména jsou hebrejská slova „Jahve” − „Bůh” a „chanán” − „smilovat se”, „odpustit”. Jméno Žaneta se do češtiny dostalo z francouzské podoby jména Jana znějící Jeannette.

 
Jméno: Žaneta
Nosí v ČR 8050 lidí
Jedná s o 93 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama