reklama
Přesný čas: 02:37 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
19. 6. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Leoš

Křestní jméno:

Xenie

Charakteristika

Jméno Xenie se u nás vyskytuje jen ojediněle, vzácný výskyt jménu přidává na hodnotě. Prastarý původ v řečtině a příjemný význam doplňuje atraktivní znění jména, které ze své nositelky dělá výjimečnou a obdivuhodnou ženu.

Odvozeniny a varianty

Jméno Xenie nemá mužský protějšek, vyskytuje se však také ve variantě Xénie. Významově příbuzná jsou slovanská jména Hostimila, Hostislava nebo Hostimíra. Domácky se jméno užívá jako Xeňa, Xéňa, Xena, Xenka, Xený, Xenuš, Xenuše nebo Nia. Jméno jako Xénie, Xénia najdeme také ve slovenštině nebo v maďarštině. Angličtina, němčina nebo španělština užívá stejnou podobu jména jako čeština, tedy Xenie. Polština jméno zná jako Ksenia, ruština jako Ksenija. Ukrajinskou verzí jména je Oksana.

Významné nositelky

Jméno Xenie patří k populárním herečkám. Ze Slovenska je to například Xénia Grácová a Xénia Kubová, jméno nosí dále německá herečka a modelka Xenia Seeberg, kanadská herečka Xenia Siamas, lotyšská herečka Ksenia Solo nebo ruská herečka Oksana Akinšina. Nositelkou jména je také malířka Xénia Hoffmeisterová, původem ze Slovenska. U nás je nejznámější nositelkou jména princezna Xénie z pohádkového seriálu Arabela, kterou ztvárnila Dagmar Patrasová.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Xenie má řecký původ. Bylo odvozeno od řeckého výrazu „xenios”, „xeniá”, který se překládá jako „milující hosty”. Významem jména Xenie je tedy „pohostinná”, potažmo „výtečná hostitelka”.

 
Jméno: Xenie
Nosí v ČR 21 lidí
Jedná s o 1565 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama