reklama
Přesný čas: 01:23 / týden v roce: 08
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 2. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Matěj, Matej, Matyáš

Křestní jméno:

Vlastimil

Charakteristika

Vlastimil je příjemným slovanským jménem. Nositel jména je milujícím člověkem, zdaleka nemusí jít pouze o hmotné statky.

Odvozeniny a varianty

Ženským protějškem jména Vlastimil je Vlastimila nebo Vlasta. Vlasta je také nejčastěji užívanou domácí podobou jména Vlastimil. Jméno se domácky užívá i jako Vlastík, Vlastíček, Vlastínek, Vlastimilek, Míla, Milek apod. Jméno Vlastimil najdeme i ve slovenštině nebo srbochorvatštině.

Významní nositelé

K významným nositelům jména patřil slavný český herec Vlastimil (Vlasta) Burian nebo jeho herecký kolega Vlastimil Brodský, také malíř a sochař Vlastimil Beneš nebo malíři Vlastimil Rada či Vlastimil Berger. Mezi současnými nositeli jména najdeme herce Vlastimila Fišara, také tanečníka Vlastimila Harapese, básníka Vlastimila Školaudyho nebo folkové zpěváky Vlastimila Třešňáka a Vlastimila Redla. Jméno nosí i zpěvák Vlastimil (Vlasta) Horváth nebo herec a moderátor Vlastimil (Vlasta) Korec.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vlastimil má slovanský původ. Jeho základ je ve slově „vlast”, které se ze staročeštiny překládá jako „majetek”, „moc”, „vláda”. Jméno tak lze překládat jako „milující svoji moc”, „milující svoji vládu” či „milující svůj majetek”. V novodobém podání se jméno Vlastimil vykládá jako „milující svoji vlast”, „milující svoji zemi”. Jméno by tak představovalo počeštěnou verzi latinského jména Patrik.

 
Jméno: Vlastimil
Nosí v ČR 76 lidí
Jedná s o 602 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama