reklama
Přesný čas: 04:39 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Vlasta

Charakteristika

Vlasta je mocným jménem. Vlasta je mocnou ženou, která dokáže skvěle obhospodařit svůj majetek a dokonale zabezpečit svoji rodinu.

Odvozeniny a varianty

Mužskými protějšky jména Vlasta jsou Vlastimil, Vlastislav nebo archaické Vlastibor. Vlasta se užívá také jako domácí podoba těchto jmen, navíc i ženských jmen Vlastimila, Vlastislava, Vlastimíra aj. Významově příbuzné je i jméno Patricie. Domácími podobami jména Vlasta jsou Vlastička, Vlastinka, Vlastěnka, Vlastuška apod. Jméno Vlasta se užívá také ve slovenštině nebo srbštině.

Významné nositelky

Nositelku jména najdeme mj. v české mytologii, byla jí Vlasta − vůdkyně rozbouřených dívek v tzv. Dívčí válce. Jméno nosila také jazzová zpěvačka Vlasta Průchová nebo herečky Vlasta Fabianová a Vlasta Matulová. Jméno náleží i k současným herečkám. Jde například o Vlastu Žehrovou nebo Vlastu Chramostovou.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Vlasta má slovanský původ. Základem jména je slovo „vlast” − ve staročeštině mělo význam „majetek”, „moc” nebo „vláda”. Jméno Vlasta se tak překládá jako „majetná”, „mocná” nebo přímo „panovnice”. V novodobém výkladu se jméno vysvětluje jako „patřící ke své vlasti”, „milující svoji vlast”.

 
Jméno: Vlasta
Nosí v ČR 64769 lidí
Jedná s o 24 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama