reklama
Přesný čas: 13:35 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 6. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Alois, Aloys, Alojz

Křestní jméno:

Vladislav

Charakteristika

Jméno Vladislav je spojeno s mnoha významnými českými vladaři, králi i knížaty. Ti jenom potvrzují význam jména, který souvisí právě se slavnou vládou a obrovskou mocí.

Odvozeniny a varianty

Ženským protějškem jména Vladislav je Vladislava. Jméno se vyskytuje také ve variantě Ladislav. Domácky nabývá jméno Vladislav mnoha podob, například Vláďa, Láďa, Vlado, Vladko, Vlaďko, Vladíček, Vladínek, Ladínek, Sláva, Slávek aj. Jméno Vladislav znají i ve slovenštině, v bulharštině nebo v ruštině, zde se užívá také ve variantě Volodislav. Jako Wladislaus či Wladislaw se jméno vyskytuje v němčině. Polština jméno užívá jako Władysław. Maďarskou mutací jména je Ulászló.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme mj. české panovníky − Vladislava II. z rodu Přemyslovců nebo Vladislava II. Jagellonského. Nositelem jména byl i český malíř a grafik Vladislav Röhling, výtvarník Vladislav Mirvald, herec Vladislav Beneš nebo významný český spisovatel Vladislav Vančura. Mezi současnými nositeli jména najdeme mj. ruského podnikatele Vladislava Doronina, partnera topmodelky Naomi Campbell.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vladislav má slovanský původ. Vykládá se jako „slavný svoji vládou”, „slavný vládce” nebo „oslavující vládu”, „oslavující svoji moc”.

 
Jméno: Vladislav
Nosí v ČR 15867 lidí
Jedná s o 56 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama