reklama
Přesný čas: 00:06 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 4. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Irena, Irini

Křestní jméno:

Vítězslav

Odvozeniny a varianty

Ženským protějškem jména Vítězslav je Vítězslava. Jméno existuje také ve zkrácené podobě Vitězslav, novější verzí jména je Vítoslav. Významově příbuzná jsou jména Viktor a Viktorie. Domácky se jméno užívá jako Vít, Víťa, Vítek, Vítěz, Sláva, Slávek, Sláveček aj. Jméno se jako Víťazoslav užívá i na Slovensku. Znají ho také Rusové nebo Srbochorvaté − jako Vitoslav. Polskou mutací jména je Witosław.

Významní nositelé

Jméno náleží k významnému českému básníkovi, jednomu ze zakladatelů poetismu − Vítězslavu Nezvalovi. Jméno nosil také Vítězslav Vejražka, který pod pseudonymem Petr Vít působil jako herec, režisér a politik. Jméno patří také k populárnímu zpěvákovi a bubeníkovi, hvězdě 80. let 20. století. Jeho jméno je Vítězslav Vávra a jeho slavnými hity byly například Holky z gymplu, Citronová holka, Dívka Gloria aj. Známým nositelem jména je v současnosti moderátor Vítězslav (Vítek) Havliš.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vítězslav má slovanský původ. Vykládá se jako „slavný vítěz”, „slavící vítězství” či „slavný svojí mocí” (sloveso „vítati” se může ze staroslovanštiny vykládat také jako „sídlit”, „bydlit”).

 
Jméno: Vítězslav
Nosí v ČR 9968 lidí
Jedná s o 67 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama