reklama
Přesný čas: 21:39 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 4. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Rudolf, Rolf

Křestní jméno:

Viola

Charakteristika

Jméno Viola je krásné a voňavé stejně jako jarní kvítky fialek. Barva jména je fialová a svoji nositelku propojuje s duchovnem a vyšší mocí.

Odvozeniny a varianty

Jméno Viola nemá mužský protějšek, vyskytuje se však také v podobě Violeta. Obdobný význam mají i jména Liliana nebo Růžena, která se též vyvinula od názvu květin. Domácky se jméno užívá jako Violka, Violinka, Vili, Ola, Olinka aj. Jméno Viola existuje i ve slovenštině, v dánštině nebo srbochorvatštině. Také angličtina zná jméno Viola, užívá i mutaci Violet. Francouzština jméno zná v podobách Viola a Violette. Portugalština a španělština vedle verze Viola užívá i variaci Violeta. Němčina jméno užívá jako Viola a Violette, stejně tak i ruština nebo italština. Maďarskou podobou jména je Ibolya, polskou Wioleta.

Významné nositelky

Jméno nosila významná česká básnířka Viola Fisherová. Patří také k českým herečkám Viole Zinkové, Viole Černodrinské nebo herečce a moderátorce Viole Ottové. Jméno náleží také k hudbě, jako viola se označuje smyčcový hudební nástroj se čtyřmi strunami.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Viola má latinský původ. Jeho význam je odvozen od latinského názvu květiny, „Viola” se z latiny překládá jako „fialka”.

 
Jméno: Viola
Nosí v ČR 115 lidí
Jedná s o 668 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den počítačů
Den Afriky
Mezinárodní den ztracených dětí
Týden solidarity s národy bez správního teritoria
Ručníkový den
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama