reklama
Přesný čas: 16:53 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
26. 5. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Filip

Křestní jméno:

Vincenc

Charakteristika

Muž jménem Vincenc je již od svého narození vítězem, dostal do vínku schopnosti překonat všechny své soupeře a dosáhnout v životě nebývalých úspěchů.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Vincenc má i ženskou alternativu ve jménu Vincencia. Variací jména je Vincent. Významově příbuzná jsou i jména Viktor či Čeněk. Domácky se jméno užívá jako Vincek, Vinca, Vincík, také Vin, Viní, Vinísek apod. Jméno jako Vincent existuje i ve slovenštině, také v angličtině, ve francouzštině, v holandštině, dánštině, švédštině nebo norštině. Italskou podobou jména je Vincenzo, také Cencio a Enzo. Španělština a portugalština jméno užívá jako Vincente nebo Vicente. Německá podoba jména zní Vinzent, také Vinzenz. Ruština jméno zná jako Vikentij, polština jako Wincenty, maďarština jako Vince či Bence.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme spisovatele Vincence Furcha a Vincence Vávru-Haštalského, hudební skladatele Vincence Maška a Františka Vincence Tučka, malíře Vincence Beneše, Vincence Živného či Vincence Morstadta, sochaře Vincence Makovského. Vincence Vinglera či Vincence Strašrybu. Významným nositelem jména byl Vincenz Priessnitz, rakouský léčitel, zakladatel proslulých lázní. Neméně slavným nositelem jména byl i nizozemský malíř Vincent van Gogh (celým jménem Vincent Willem van Gogh). K současným nositelům jména patří francouzský herec Vincent Cassel, manžel italské herečky Monicy Bellucci.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vincenc (také Vincent) pochází z latiny. Jméno je odvozeno z latinského jména Vincentius. Překládá se ze slova „vincens” jako „vítězící”, „vítězný” nebo jednoduše jako „vítěz”. Významem jména je i „přemáhající” − z latinského „vinco” („přemáhám”).

 
Jméno: Vincenc
Nosí v ČR 779 lidí
Jedná s o 197 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Vincent
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den monitoringu diabetiků
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama