reklama
Přesný čas: 16:55 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
24. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Kristýna, Kristina, Kristen

Křestní jméno:

Vilém

Charakteristika

Vilém je neobyčejným jménem, které svému nositeli přináší mj. pevnou vůli a odhodlání. Muž jménem Vilém je tak zásadovým člověkem, který dokáže překonat všechny překážky, aby dosáhl vytyčeného cíle.

Odvozeniny a varianty

Jméno Vilém má i ženskou variantu v podobě jména Vilma, příp. Viléma nebo Vilemína. Domáckými variacemi jména jsou Vilda, Vilík, Vil, Vili, Vilémek, Viloušek, Viliček, Vilímek apod. Jméno Vilém existuje v mnoha cizojazyčných verzích. Slovenština jméno užívá jako Viliam či Vilhelm, angličtina jako William a Will, němčina jako Wilhelm (stejně tak i dánština nebo švédština). Francouzskou podobou jména je Guillaume, italskou Guiglielmo, španělskou Guillermo, portugalskou Guilherme. Ruština jméno zná jako Vilgelm, polština jako Wilhelm, maďarština jako Vilmos.

Významní nositelé

Nositelem jména byl český spisovatel a dramatik Vilém Mrštík, také spisovatel Vilém Závada, hudební skladatelé Vilém Blodek a Vilém Tauský nebo herec Vilém Besser. K současným nositelům jména patří hudebník Vilém Čok. Jméno se hojně užívá i v zahraničí. Nositelem jména byl například legendární švýcarský hrdina Vilém Tell, také německý spisovatel a sběratel pohádek Wilhelm Grimm nebo anglický dramatik William Shakespeare. Jméno dnes nosí korunní britský princ William.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Vilém má germánský původ. Vzniklo ze staroněmeckého jména Willahelm, které se vyvinulo ze slov „willo” („vůle”) a „helm” („přilba”). Jméno Vilém se tak překládá jako „mou záštitou je má vůle”, také „člověk pevné vůle”.

 
Jméno: Vilém
Nosí v ČR 63 lidí
Jedná s o 664 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama