reklama
Přesný čas: 15:41 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 6. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Alois, Aloys, Alojz

Křestní jméno:

Viktorie

Charakteristika

Viktorie je vítězným jménem, které vítězství dává do vínku i své nositelce. Na skvostné jméno Viktorie může být každá jeho nositelka pyšná.

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem jména Viktorie je Viktor, příp. Viktorián či Viktorín. Variacemi jména Viktorie jsou i Victorie či Victoria. Obdobný význam má i jméno Vítězslava. Domácky se jméno užívá jako Viktorka, Viki, Vikina, Vikinka, Vikuš, Vikuška, Víťa, Vitunka, také Torka, Tora aj. Jméno se jako Viktória vyskytuje také ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako Victoria nebo Victorine. Jméno jako Victoria, příp. Viktoria užívá i němčina či švédština. Francouzskou podobou jména je Victoire, italskou Vittoria, španělskou Victoria. Ruština jméno užívá jako Viktorija, maďarština jako Viktória, polština jako Wiktoria.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla významná britská královna přelomu 19. a 20. století Viktorie. Její dcerou byla německá císařovna Viktorie Sasko-Koburská, jejími vnučkami pak Viktorie Hesensko-Darmstadtská nebo španělská královna Viktorie z Battenbergu. Mezi současnými nositelkami jména najdeme českou herečku a režisérku Viktorii Čermákovou, také klavíristku a cembalistku Viktorii Švihlíkovou. Jméno nosí i Viktorie Genzerová, dcera baviče Richarda Genzera a Lindy Finkové. Slavnou nositelkou jména je také manželka fotbalisty Davida Beckhama Victoria Beckham, bývalá zpěvačka populární hudební formace Spice Girls. Victoria je také označením rodu dvouděložných rostlin z čeledi leknínovitých. Viktorie královská s listy o průměru až dva metry je největším leknínem, objevil ho český botanik Tadeáš Haenke a pojmenoval na počest britské královny Viktorie.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Viktorie pochází z latiny. Jeho vznik je spojen s latinským slovem „victoria” − „vítězství”. Jméno Viktorie (také mužský ekvivalent Viktor) se tak překládá jako „vítězná”, „vítězka”.

 
Jméno: Viktorie
Nosí v ČR 1846 lidí
Jedná s o 174 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Evropský den památky obětem terorismu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama