reklama
Přesný čas: 17:26 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Jindřich

Křestní jméno:

Viktor

Charakteristika

Jméno Viktor zní tvrdě a je také jménem pro tvrdé muže. Nositel jména Viktor je rozeným vítězem, může se stát úspěšným v profesním i soukromém životě.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Viktor nabývá ženské podoby ve jménech Viktorie, Viktoria, Victoria. Jméno se ojediněle vyskytuje také ve variantách Viktorián, Viktorian či Viktorín. Významově je příbuzné se jmény Vincenc, Vincent nebo Vítězslav. Domáckými podobami jména jsou Viktorek, Vik, Viki, také Víťa, Vítek apod. Jméno Viktor, také Viktorián nebo Viktorín znají i na Slovensku. Anglickou podobou jména je Victor, stejně tak i francouzskou či španělskou, holandskou a dánskou. Portugalská verze zní Vitorio, italské pak Vittorio nebo Vittore. Němčina jméno užívá stejně jako čeština, tedy jako Viktor, stejně tak i švédština, norština, maďarština nebo ruština. Ruština jméno zná také jako Viktorij. Polskou mutací jména je Wiktor, příp. Wiktoryn.

Významní nositelé

Jméno Viktor nosil například český spisovatel a novinář Viktor Dyk, autor děl Krysař nebo Milá sedmi loupežníků. Jméno náleží také k představiteli francouzského romantismu, byl jím slavný básník, prozaik a dramatik Victor Hugo (celým jménem Victor-Marie Hugo). K současným nositelům jména patří český herec Viktor Preiss.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Viktor (také Victor) pochází z latiny. Základem jména je latinské slovo „victor” s významem „vítěz”. Jméno Viktor se tak překládá právě jako „vítěz” nebo „vítězný”.

 
Jméno: Viktor
Nosí v ČR 10893 lidí
Jedná s o 64 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Victor
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama