reklama
Přesný čas: 23:54 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Vendula

Odvozeniny a varianty

Mužským protějškem jména Vendula je Vendelín nebo Václav. Jméno se užívá i ve variaci Vendulka. Obdobný význam má i jméno Vendelína. Domácími podobami jména jsou pak právě Vendulka a Vendelína, také Venda, Vendy, Véna, Vendička, Venduška, Vendinka, Vendulinka, Vendulína aj. Jméno jako Vendelína znají i na Slovensku. Němčina jméno užívá jako Wandelina a Wendeline, stejně tak i holandština. Maďarskou podobou jména je Vendelina.

Významné nositelky

Asi nejslavnější českou nositelkou jména je Vendula Svobodová, ředitelka nadace Kapka naděje a vdova po významném českém skladateli Karlu Svobodovi. Jméno nosí i herečky Vendulka Křížová nebo Vendula Hájková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Vendula (také Vendulka) má slovanský původ. Jméno bývá vysvětlováno jako ženská podoba jména Vendelín. Překládalo by se pak jako „Polabská Slovanka”. Další výkladová teorie jméno spojuje se jmény Václav a Václava (Vendula se dříve užívalo jako domácí podoba jména Václava). Význam jména Vendula by pak byl „více slavný”, resp. „více slavná”, „slavnější”.

 
Jméno: Vendula
Nosí v ČR 12309 lidí
Jedná s o 82 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Vendulka
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama