reklama
Přesný čas: 20:29 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Michal

Charakteristika

Michal je prostým jménem, které však má své osobité kouzlo, stejně tak i jeho nositel − muž jménem Michal. I s mužem jménem Michal můžete zažít nevšední chvilky. V jednoduchém jménu se skrývají velké hodnoty.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Michal se vyskytuje také ve variantě Michael. Ženským protějškem je Michala, resp. Michaela. Domácky se jméno užívá jako Míša, Miška, Mišan, Mišánek, Mišák, Míki, Majki, Michálek aj. Jméno je oblíbené nejenom u nás, ale po celém světě. Užívá se i na Slovensku. Angličtina jméno zná jako Michael, Mitchell, také Mike, Mick, Micky apod., němčina pak jako Michael, Michel nebo Mischa. Francouzská podoba jména je Michel, španělská a portugalská Miguel, italská Michele. Polština jméno užívá jako Michał, maďarština jako Mihály, ruština jako Michail.

Významní nositelé

Po celém světě potkáme mnoho Michalů působících v nejrůznějších odvětvích. Na české umělecké scéně půjde například o herce Michala Suchánka nebo Michala Nesvatbu, také hudebníky Michala Kocába, Michala Davida, Michala Tučného, Michala Penka, Michala Malátného ze skupiny Chinaski nebo textaře a producenta Michala Horáčka. Jméno nosí i český spisovatel Michal Viewegh. Nositelem jména je i americký herec a producent Michael Douglas nebo herec a režisér Michael J. Fox. Nosil ho i král popu Michael Jackson. Jméno najdeme i mezi slavnými sportovci, půjde například o amerického basketbalisty Michaela Jordana, amerického plavce Michaela Phelpse nebo německého automobilového závodníka Michaela Schumachera.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Michal má hebrejský původ. V Bibli se jménem Micha´el nazýval jeden z apoštolů. Jméno se vykládá jako „ten, který je jako Bůh”, „podobný Bohu”. Michal je zkráceninou jména Michael.

 
Jméno: Michal
Nosí v ČR 118915 lidí
Jedná s o 13 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Michael
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama