reklama
Přesný čas: 13:41 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Valdemar

Charakteristika

Jméno Valdemar má v sobě sílu a tvrdost, kterou propůjčuje i svému nositeli. Dle svého významu jméno skrývá také moc a slávu.

Odvozeniny a varianty

Jméno Valdemar se vyskytuje také ve variantě Waldemar. Domácky se jméno užívá jako Valda, Valdek, Valdík, Valdín, Valdínek, Valdouš, Valdoušek aj. Jméno Valdemar zdaleka nezná jenom čeština, ale také slovenština, angličtina, dánština, norština nebo švédština. Jako Waldemar jméno užívají i další jazyky, například němčina, francouzština nebo polština. Italskou a španělskou podobou jména je Valdemaro, portugalskou pak Valdemiro.

Významní nositelé

K nositelům jména patřil švédský král Valdemar I. Birgersson nebo dánští králové Valdemar I. Veliký, Valdemar II. Vítězný, Valdemar IV. Atterdag aj. Jméno nosil i dánský fyzik Valdemar Poulsen nebo dánský herec Waldemar Psilander. Jedním z nejznámějších českých nositelů jména byl zpěvák Waldemar Matuška. Jeho písně v rockové úpravě prezentuje současná kapela Walda Gang.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Valdemar (také Waldemar) má germánský původ. Základem jména jsou starogermánská slova „walten” („vládnout”) a „mar” („velký”, „slavný”). Jméno Valdemar se tak překládá jako „velký vládce”, „slavný vládce”, „mocný vládce”.

 
Jméno: Valdemar
Nosí v ČR 299 lidí
Jedná s o 309 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Waldemar
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama