reklama
Přesný čas: 01:06 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
23. 6. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Zdeňka, Zdena, Zdenka

Křestní jméno:

Václav

Charakteristika

Václav je doslova slavným jménem, možná proto je u nás tak oblíbené. Nese v sobě slovanské hodnoty i kousek české hrdosti. Jméno je současně tvárné a dává k dispozici množství variací.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Václav má i ženský protějšek ve jménu Václava, které se však zdaleka neužívá tak často jako mužská varianta jména. Stejný význam jako jménu Václav je přisuzován i jménu Boleslav. Domáckými podobami jména Václav jsou Vašek, Vašík, Vašíček, Váša, Venca, Venouš, Venoušek, Véna, Venda, Váca, Vacek aj. Jméno Václav zná i slovenština. V angličtině se vyskytuje jako Wenceslaus (Wenceslas), v němčině jako Wenzeslaus nebo Wenzel. Italská a španělská podoba jména je totožná, zní Venceslao, portugalskou verzí jména je Venceslau, francouzskou Venceslas. Ruština jméno užívá jako Vaclav či Vjačeslav, polština jako Wacław a Więcław, maďarština jako Vencel.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším českým nositelem jména je bezesporu Svatý Václav, přemyslovský kníže 10. století, který je patronem České země. Jméno nosil i polistopadový prezident Václav Havel stejně jako jeho nástupce Václav Klaus. Slavným nositelem jména byl i spisovatel Václav Kaplický, autor románu Kladivo na čarodějnice. Jméno nosil také významný český scénárista Václav Vorlíček. Mezi současnými nositeli jména najdeme zpěváka Václava Neckáře nebo jeho mladšího a drsnějšího kolegu Václava Noid Bártu. Nositeli jména jsou také herci Václav Vydra nebo Václav Postránecký.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Václav má slovanský původ. Jde o novější podobu staročeského jména Venceslav s významem „slavnější”, „více slavný” (staroslovanské „vence” znamená „více”).

 
Jméno: Václav
Nosí v ČR 137247 lidí
Jedná s o 12 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Václava
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama