reklama
Přesný čas: 16:49 / týden v roce: 09
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
27. 2. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Alexandr, Alexander, Alexis

Křestní jméno:

Tomáš

Charakteristika

Nositelů jména Tomáš je mnoho, běžné jméno se může pyšnit prastarým původem. Nositel jména Tomás se pak může pyšnit tím, že je blízký každému srdci.

Odvozeniny a varianty

Jméno Tomáš má i ženskou podobu Tomáška, která se však vyskytuje jen zřídka. Variacemi jména jsou Thomas, Tomas, osamostatnila se také zkrácenina jména Tom. Domácky se jméno užívá právě jako Tom, také Tomík, Tomi, Toman, Tomek, Tomča, Tomeš, Tomášek, Tomeček aj. Jméno Tomáš najdeme také ve slovenštině. Další jazyky využívají různé mutace jména, například angličtina, němčina nebo francouzština podobu Thomas (také zkráceně Tom), italština verzi Tommaso, španělština Tomás, portugalština Tomas. Ruština jména zná v podobě Foma, polština ho zná jako Tomasz, maďarština jako Tamás.

Významní nositelé

Jméno Tomáš nosil jeden z biblických apoštolů, nazývaný nevěřící Tomáš. Nositelem jména byl i filosof 13. století Svatý Tomáš Akvinský nebo italský filosof a básník Tomaso Campanella. Jméno nosil i významný americký vynálezce a podnikatel Thomas Alva Edison, také český podnikatel a proslulý obuvník Tomáš Baťa. Jméno náleží také k prvnímu československému prezidentovi Tomáši Garrigue Mararykovi. Mezi současnými nositeli jména najdeme herce Tomáše Matonohu, Tomáše Töpfera nebo Tomáše Vorla. Nosí ho i populární zpěvák a písničkách Tomáš Klus. Jméno patří i k významným českým sportovcům, jsou jimi například fotbalisté Tomáš Řepka, Tomáš Ujfaluši nebo Tomáš Rosický, také tenista Tomáš Berdych či desetibojař Tomáš Dvořák. Dále jmenujme básníka Tomáše Baránka, malíře Tomáše Císařovského, sochaře Tomáše Rullera nebo ekonoma Tomáše Sedláčka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Tomáš patří v Česku k těm nejoblíbenějším. Biblické jméno Tomáš má prastarý původ s kořeny v aramejštině. Pochází z aramejského slova „tómá” s významem „dvojče”. Jako „dvojče” nebo „blíženec” se také překládá jméno Tomáš.

 
Jméno: Tomáš
Nosí v ČR 168136 lidí
Jedná s o 8 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Thomas
Tom
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama