reklama
Přesný čas: 14:01 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
18. 6. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Milan

Křestní jméno:

Regina

Charakteristika

Regina je nadčasovým jménem, které své nositelce přináší takřka neomezené možnosti. Žena jménem Regina se může stát královnou − královnou svého života, královnou svých snů nebo třeba královnou večera, předpoklady k tomu má dokonalé.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Regina nemá mužský protějšek. Vyskytuje se také ve variaci Regína. Domácky se jméno užívá jako Regi, Regie, Reguš, Reguška, Reginka, Reginečka, Regulka apod. Jméno jako Regína znají i na Slovensku. Regina je také jménem vyskytujícím se v angličtině, italštině, španělštině, ruštině, polštině nebo maďarštině. Jméno Regina zná i němčina, také ve verzi Regine. Jméno jako Régine či Régina najdeme mj. i ve francouzštině.

Významné nositelky

Jméno nosila křesťanská mučednice Svatá Regina. Mezi současnými nositelkami jména najdeme herečku Reginu Rázlovou nebo její kolegyni Reginu Řandovou. Jméno nosí i tenistka Regina Maršíková nebo Regina Agia (rodným jménem Regina Holásková), která působí jako designérka a malířka, veřejně známou se stala v roce 2005 díky reality show VyVolení. Nositelkou jména je i americká zpěvačka a klavíristka ruského původu Regina Spektor. Jméno Regina náleží i ke kanadskému městu v provincii Saskatchewan.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Regina (také Regína) pochází z latiny. Vykládá se z latinského slova „regina”, které se překládá jako „královna”. Významem jména Regina je tak „královna” nebo „vládkyně”. Dodnes se slovo „regina” užívá se stejným významem i v italštině.

 
Jméno: Regina
Nosí v ČR 1998 lidí
Jedná s o 167 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Regína
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den otevřených dvěří památek v ČR
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama