reklama
Přesný čas: 08:50 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Tereza

Charakteristika

Tereza je poetickým jménem, které své nositelce dává do vínku i neobyčejné charisma. Dle významu svého jména je totiž Tereza takřka mořskou pannou, má v sobě průzračné moře i žár horkého slunce, navíc může být pro své okolí doslova záštitou a ochránkyní.

Odvozeniny a varianty

Jméno Tereza se vyskytuje i ve starší podobě Terezie. Domáckými variacemi jména jsou Terezka, Terezička, Terezinka, Rézinka, Réza, Terka, Terča, Terinka, Tea, Zina, Zinka aj. Jméno Tereza znají i na Slovensku − v podobě Terézia. Anglickou mutací jména je Theresa. Němčina jméno užívá také jako Theresa, navíc i v podobě Therese či Theresia. Obdobně pak i norština, dánština nebo holandština. Francouzská verze jména má podoby Teresa a Thérése. Italština a španělština jméno užívají jako Teresa, stejně tak i polština. Ruština jméno zná jako Tereza či Terezija.

Významné nositelky

Jméno Tereza dnes nosí řada krásných žen − například topmodelka Tereza Maxová či její kolegyně Tereza Chlebovská, Česká Miss 2012, také herečky Tereza Kostková či Tereza Voříšková, zpěvačky Tereza Kerndlová nebo Tereza Černochová. Jméno náleží i k populární moderátorce Tereze Pergnerové, také její kolegyni Terezii Kašparovské.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Tereza (archaicky také Terezie) nemá jednoznačný význam. Jménu bývá přisuzován řecký původ. Bývá spojováno s ostrovem Thera v Egejském moři či ostrovem Therasia, který leží nedaleko Sicílie. Jméno se tak vykládá jako „žena z ostrova Thera či Therasia”. Základem jména může být řecké slovo „téresis” s významem „ochrana”, „záštita” nebo také slovo „theros” s významem „horko”, „teplo”, „léto”.

 
Jméno: Tereza
Nosí v ČR 67161 lidí
Jedná s o 22 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den bílé hole
Světový den žen žijících na venkově
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama