reklama
Přesný čas: 23:05 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
23. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Libor

Křestní jméno:

Teodor

Charakteristika

Jméno Teodor, zvláště ve verzi Theodor nezapře svůj řecký původ. Ještě zajímavější než znění jména je jeho význam, dle něho je totiž muž jménem Teodor darem z rukou božích. Svým blízkým tak nositel jména Teodor přináší poselství z nebes, radost a lásku.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Teodor má i ženský protějšek ve jménu Teodora. Jména představují počeštěnou verzi jmen Theodor (archaicky Theodorik) a Theodora, se kterými je pojí stejný původ a význam. Jméno se ve staročeštině vyskytuje také jako Dětrich. Významově jsou jménu Teodor příbuzná i další jména, například Božidar, Bohdan, Jonatán, Matěj, Matouš aj. Domácky se jméno Teodor užívá jako Teo, Teodorek, Dorek, také Tedy, Toda nebo Tóda. Jméno Teodor se užívá také na Slovensku nebo v Polsku. Anglická podoba jména je Theodore, zkráceně Ted, německá Theodor, stejně tak i švédská, dánská nebo norská. Němčina jméno užívá také jako Dietrich a Dittrich. Francouzština jméno zná jako Théodore, italština nebo španělština jako Teodoro, portugalština jako Theodore, také Teodóro nebo Deodoro. Ruskou mutací jména je Fjodor, maďarskými pak Teodor, Tódor nebo Tivadar.

Významní nositelé

Nositelem jména byl malíř neznámého původu Mistr Theodorik, který působil jako dvorní malíř Karla IV. Jméno patří také k jednomu z významných amerických prezidentů, jmenoval se Theodore Roosvelt. Jméno nosil český výtvarník a ilustrátor Teodor Rotrekl. Proslavil je i český prvorepublikový herec Theodor Pištěk, jeho současným jmenovcem je český výtvarník − také Theodor Pištěk. Jako Theodora pojmenovala svého syna zpěvačka Bára Basiková.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Teodor (také Theodor) má svůj původ v řečtině. Překládá se ze dvou řeckých slov, prvním je „théos” („Bůh”), druhým „dóron” („dar”). Významem jména Teodor, řeckého Théodóros je tedy „dar boží”, „dar od Boha”, také „chvála boží”.

 
Jméno: Teodor
Nosí v ČR 463 lidí
Jedná s o 254 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Theodor
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama