reklama
Přesný čas: 15:27 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
17. 7. 2024 Středa
Dnes má svátek:

Martina

Křestní jméno:

Tamara

Charakteristika

Poněkud exotické znění jména Tamara koresponduje i s jeho významem. Žena jménem Tamara bývá spojována s datlovníkem, také s lotosovým květem nebo aromatickým kořením.

Odvozeniny a varianty

Jméno Tamara nemá mužský protějšek, významově je mu příbuzné jméno Palmíra. Domáckými podobami jména jsou Tamarka, Tamka, Tara, Tamík, Marka, Mara, Taruš, Taruše, Taruška apod. Jméno Tamara najdeme i v mnoha světových jazycích. Vyskytuje se například ve slovenštině, také v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, holandštině, bulharštině, maďarštině, polštině nebo v ruštině.

Významné nositelky

Jméno nosila proslulá gruzínská královna Tamara (Thamar), která žila na přelomu 12. a 13. století. Jméno patřilo i k polské malířce Tamaře de Lempické nebo ruské herečce Tamaře Fjodorovně Makarovové. Mezi současnými nositelkami jména najdeme Tamaru Ecclestone, dceru šéfa Formule 1 Bernieho Ecclestona, u nás pak podnikatelku Tamaru Kotvalovou, která mj. v Pařížské ulici v Praze vlastní několik luxusních butiků. Nositelkou jména je i zpěvačka, finalistka soutěže Hlas Československa Tamara Kubová, která je partnerkou oblíbeného českého písničkáře Tomáše Kluse.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Tamara pochází pravděpodobně z hebrejštiny. Vyvinulo se z hebrejského „támár” s významem „datlová palma”. Jméno Tamara se tak přeneseně vykládá jako „živitelka”, „ta, která dává život”. Jméno však bývá spojováno také s jinými jazyky. Ze sanskrtu ho lze překládat jako „koření”, z dalších jazyků pak jako „lotus”.

 
Jméno: Tamara
Nosí v ČR 2530 lidí
Jedná s o 161 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama