reklama
Přesný čas: 09:45 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Jindřich

Křestní jméno:

Tadeáš

Charakteristika

Tadeáš je pozoruhodným jménem. Několik výkladových teorií nositeli jména přisuzuje mnoho ušlechtilých vlastností. Muž jménem Tadeáš může být chytrý, sečtělý, manuálně zručný, také odvážný, může se řídit svým srdcem a být přímo darem od Boha.

Odvozeniny a varianty

Jméno Tadeáš nemá ženský protějšek. Domácky se může užívat jako Tad, Tady, Tadek, Tadík, Táda, Tadoušek, Tadeášek aj. Jméno se vyskytuje i ve slovenštině. Anglickou podobou jména je Thadeus, příp. Thaddeus, německou Thaddäus. Italština jméno zná jako Taddeo, francouzština jako Thaddée, španělština jako Tadeo, portugalština jako Tadeu a Thadeu. Ruskou podobou jména je Fadej (Faddej), maďarskou Tádé, polskou Tadeusz.

Významní nositelé

Jméno náleží k českému astronomovi jménem Tadeáš Hájek, který působil také jako lékař na dvoře císaře Rudolfa II. Nosil ho také lékař, botanik a cestovatel Tadeáš Haenke, celým jménem Tadeáš Peregrinus Xaverius Haenke, známý jako Lovec leknínů. Nositelem jména byl i režisér Tadeáš Šeřínský.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Tadeáš nemá zcela jasný původ. Obvykle se překládá z hebrejského slova „taddai” s významem „rozumný”, „chytrý”, „šikovný”, „smělý” nebo „odvážný”. Tak by zněl i výklad jména Tadeáš. Jméno však bývá spojováno i s arabským slovem „thady”, které znamená „prsa”, „hruď”, příp. „srdce”. Další výkladová teorie jméno vysvětluje jako „boží dar”, „chvála Boha”. Jméno by pocházelo z řečtiny a bylo odvozeno od jména Theodóros, česky Theodor.

 
Jméno: Tadeáš
Nosí v ČR 3452 lidí
Jedná s o 105 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama