reklama
Přesný čas: 05:13 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Svatava

Charakteristika

Svatava je jménem spojeným s vlněním řeky, silou a krásou vody. Tak jako je voda nepostradatelná pro život, je i žena jménem Svatava nepostradatelnou součástí života svých blízkých.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Svatava se domácky užívá jako Svatka, také Sváťa, Svaťka, Svatěna, Svatuše, Svatuš, Svatuška, Svatěnka, Svatunka aj. Jméno Svatava znají i na Slovensku nebo v Polsku, jako Svetava se jméno vyskytuje v srbochorvatštině. Bulharskou verzí jména je Sveta.

Významné nositelky

Jméno Svatava náleželo k polské kněžně a české královně Svatavě Polské, která byla třetí manželkou Vratislava II. Žila na přelomu 11. a 12. století. K současným nositelkám jména patří básnířka a prozaička Svatava Antošová, herečky Svatava Hubeňáková a Svatava Milková, nebo přední česká historička Svatava Raková. Jméno Svatava náleží také k řece Karlovarského kraje nebo k městu v okrese Sokolov.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Svatava má slovanský původ. Vyvinulo se ze staroslovanského slova „svet” s významem „silný”, „velký”. Jako „silná”, „velká” nebo „mocná” se také překládá jméno Svatava. V novodobém výkladu jméno znamená „svatá”, resp. „svatá řeka”, odvozuje se od přídavného jména „svatý” a slova „ava” („řeka”, „voda”).

 
Jméno: Svatava
Nosí v ČR 4863 lidí
Jedná s o 116 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama