reklama
Přesný čas: 15:58 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 4. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Irena, Irini

Křestní jméno:

Štepánka

Charakteristika

Štepánka je bezpochyby milým jménem, které i své nositelce propůjčuje příjemnou povahu. Nenechte se však mýlit, žena jménem Štepánka dostala ve svém jménu také vlastnosti vítězů. Nebude ji tak chybět odhodlání, vůle a odvaha.

Odvozeniny a varianty

Jméno Štepánka se u nás užívá také ve variacích Štěpána, Štěpánka, Štefa, Štefanie či Stefanie. Mužskými alternativami jsou jména Štěpán, také Štepán a Štefan. Významově je příbuzné i se jmény Viktorie a Vítězslava. Domáckými podobami jména Štěpánka jsou Štěpka, Štěpina, Štěpinka, Štěpi, také Štefka, Štefina aj. Jméno se jako Štefánia vyskytuje i ve slovenštině. Znají ho i další jazyky, například angličtina v podobách Stephanie a Stephana či němčina jako Stephanie a Stefanie. Jméno jako Stefania zná i italština, stejně tak polština. Francouzskou podobou jména je Stéphanie, příp. Stéphane, španělskou Estefania, portugalskou Estephania. Rusové jméno užívají jako Stefanija a Stepanida. Maďarskou verzí jména je Stefánia, bulharskou Stefana a Stefanka.

Významné nositelky

Jméno nosila populární česká herečka Štěpánka Haničincová, také operní pěvkyně Štěpánka Petrová či Štěpánka Štěpánová. Dnes jméno náleží k českým herečkám Štěpánce Ranošové a Štěpánce Křesťanové, také ke sportovkyním. Mj. ho nosí dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová, vodní slalomářka. Nositelkou jména je také moderátorka Štěpánka Duchková nebo novinářka Štěpánka Decastelo.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Štepánka má řecký původ, stejně tak i další varianty jména Štěpánka, Štefa, Štefánie či Stefanie. Vzniklo zřejmě jako ženská přechýlenina jména Štefan, Štěpán. Význam jména je odvozen od řeckého Stephanos s významem „věnec”. Jméno Štepánka se tak překládá jako „ověnčená”, „korunovaná” či „vítězka”. Právě vavřínový věnec se totiž ve starém Řecku užíval jako pocta vítězům, byli jím korunováni významní lidé.

 
Jméno: Štepánka
Nosí v ČR 12256 lidí
Jedná s o 82 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Stefanie
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Den UNICEF
Světový den spoření
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama