reklama
Přesný čas: 10:41 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
15. 7. 2024 Pondělí
Dnes má svátek:

Jindřich

Křestní jméno:

Sára

Charakteristika

Jméno Sára zní prostě, ale ukrývá v sobě urozený původ. Ačkoli zní nadčasově, jde o prastaré hebrejské jméno. Ani celá tisíciletí jménu Sára neubrala na kráse.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Sára se vyskytuje také ve zkrácené podobě Sara. Domácky se jméno užívá jako Sári, Sárča, Sárka, Sárina, Sárinka, Sáruš, Sáruška, Sáruše aj. Jméno Sára najdeme i ve slovenštině nebo v maďarštině. Ve zkrácené verzi Sara se jméno užívá v němčině, francouzštině, španělštině, italštině, také dánštině, bulharštině nebo polštině. Anglickými verzemi jména jsou Sara a Sarah. Ruskou podobou jména je Sarra.

Významné nositelky

Jméno Sára nosila již biblická postava, manželka Abraháma. Nositelkou jména byla i americká jazzová zpěvačka Sarah Lois Vaughan nebo francouzská herečka Sarah Bernhardtová, narozená jako Henriette-Rosine Bernardová. Dnes jméno patří také ke slavné americké herečce jménem Sarah Jessica Parker. U nás jméno nosí mezi jinými i fotografka Sára Saudková (rodným jménem Šárka Směšná).

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Sára pochází z hebrejštiny. Jméno se z hebrejštiny vykládá jako „kněžna” nebo „vznešená žena”, „urozená paní”. Toto prastaré jméno nalezneme již v Bibli.

 
Jméno: Sára
Nosí v ČR 2875 lidí
Jedná s o 147 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Štefan
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den pošty
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama