reklama
Přesný čas: 19:25 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
14. 7. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Karolína, Karolina, Karla

Křestní jméno:

Stela

Charakteristika

Ženské křestní jméno Stela má v sobě kousek tajemna, je hluboké jako noční obloha a zářivé jako hvězdy na ní. Nositelka jména Stela je sama jednou z krásných a tajuplných hvězd.

Odvozeniny a varianty

Jméno Stela nemá ženský protějšek, vyskytuje se však také ve variantě Stella nebo Estela. Významově je příbuzné se jmény Ester či Dagmar, také Aurora, Zora nebo Jitřenka. Domácky se jméno užívá jako Stelka, Stelča, Steli, Stelina, Stelinka, Stelička, Steluška apod. Jméno Stela existuje i ve slovenštině. Angličtina jméno zná jako Stella, Estella či Estelle, němčina jako Stella, stejně tak i italština, španělština, ruština nebo maďarština. Francouzskou podobou jména je Stella, také Estella, Estelle nebo Estrella.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla slavná česká herečka a zpěvačka Stella Májová, rozená jako Stella Weingärtnerová. Ztvárnila mj. nezapomenutelnou princeznu Zpěvanku ve filmové pohádce Byl jednou jeden král. Jméno náleží i k další oblíbené české herečce, byla jí dnes již legendární Stella Zázvorková, vdaná jako Stella Kopecká. Mezi současnými nositelkami jména najdeme například Stellu Ninu McCartney Willis, britskou módní návrhářku, dceru populárního hudebníka Paula McCartneyho.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Stela (také Stella) pochází z latiny. Jeho původ je spojován s latinským jménem Stella, které v překladu znamená „hvězda”. Stejný je i význam jmen Stela a Stella. Jméno souvisí také s řeckým „aster” („hvězda”).

 
Jméno: Stela
Nosí v ČR 81 lidí
Jedná s o 613 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Stella
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama