reklama
Přesný čas: 23:56 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Stanislava

Charakteristika

Stanislava, Stánička či Staňka − klasické české jméno má mnoho variací, všechny jsou příjemné. Jméno dokáže pohladit už jenom svým zněním, nositelka jména dokáže rozradostnit už jenom svoji přítomností.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Stanislava má mužskou alternativu ve jménu Stanislav. Domácky se jméno užívá jako Stánička, Stánina, Stáninka, Stáňa, Stáňka, Stanka, Standa, Staša, Staška, také Slávka, Slávečka apod. Jméno je oblíbené také u našich slovenských sousedů nebo v balkánských zemích. Jméno Stanislava neužívá jen čeština a slovenština, ale také bulharština, ukrajinština, ruština, němčina či švédština. Polština jméno zná jako Stanisława.

Významné nositelky

Nositelkou jména byla česká operní pěvkyně Stanislava Součková nebo herečka Stanislava Strobachová. V současnosti jméno nosí herečka a dabérka Stanislava Jachnická, její herecká kolegyně Stanislava Coufalová (také Stáňa Coufalová) nebo televizní moderátorka Stanislava Lekešová. Slavnou nositelkou jména je také kanadsko-americká herečka chorvatského původu Stana Jackqueline Katic.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Stanislava má slovanský původ, stejně tak i jeho mužská varianta Stanislav. Jméno se vykládá jako „tvrdý bojovník”, resp. „tvrdá bojovnice”, také „staň se slavným/slavnou”. Základem jména je staroslovanské slovo „stano” („pevnost, „tvrdost”, také „stanoviště” nebo „tábor”) a slovo „sláva”, které má stejný význam jako dnes.

 
Jméno: Stanislava
Nosí v ČR 21585 lidí
Jedná s o 65 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama