reklama
Přesný čas: 15:09 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Stanislav

Charakteristika

Stanislav je příjemným mužským jménem. Jméno má v sobě eleganci a zvláštní charisma, které propůjčuje i svému nositeli. Význam jména mu pak dává do vínku tvrdost, pevnost, odhodlání nebo dokonce slávu.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Stanislav má i ženský protějšek ve jménu Stanislava. Domáckými variacemi jména jsou Stáňa, Standa, Standík, Staník, Staníček, Stanoušek apod. Jméno Stanislav nezná pouze čeština, ale užívá ho také slovenština, ruština, bulharština nebo srbochorvatština. Anglickou podobou jména je Stanislaus, německou verzí je Stanislaw. Francouzština jméno zná jako Stanislas, italština jako Stanislao, španělština jako Estanislao. Maďarskou mutací jména je Szaniszló, polskou Stanisław.

Významní nositelé

Nositeli jména byli například polští králové Stanislav I. Lezsczyński nebo Stanislav II. August Poniatowski. Jméno nosil také slavný polský sci-fi spisovatel Stanisław Lem nebo český básník a novinář Stanislav Kostka Neumann. Nositelem jména byl i český herec a režisér Stanislav Remunda. Jméno dnes nosí známý folkový zpěvák Wabi Daněk (vlastním jménem Stanislav Daněk) nebo herec Stanislav Šárský. Jméno patří i k novináři a spisovateli Stanislavu Motlovi. Nosí ho básník, prozaik a novinář Stanislav Augusta nebo americký psychiatr českého původu Stanislav Grof, který je mj. objevitelem holotropního dýchání.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Stanislav je slovanského původu. Vzniklo ze dvou slovanských slov. Prvním je „stano” s významem „pevnost”, „tvrdost” také „tábor” nebo „stanoviště” a druhým pak slovo „sláva”. Jméno Stanislav se tedy překládá jako „tvrdý bojovník”, „slavný bojovník”, také „ustav/upevni svoji slávu”, „staň se slavným”.

 
Jméno: Stanislav
Nosí v ČR 71277 lidí
Jedná s o 21 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama