reklama
Přesný čas: 14:19 / týden v roce: 16
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
21. 4. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Alexandra

Křestní jméno:

Šimon

Charakteristika

Šimon je prastarým jménem, které v sobě nese prastaré hodnoty a ideály. Jméno i v současnosti zní nadčasově a svému nositeli dává schopnost naslouchat ostatním.

Odvozeniny a varianty

Jméno Šimon se vyskytuje i ve variantách Simeon a Simon. Ženskou přechýleninou jména je Simona, archaicky Šimona. Domáckými podobami jména jsou Šimonek, Šimůnek, Šimi, Šíma, Šimek, Šimeček aj. V cizích jazycích se se jménem setkáváme především v podobě Simon, například v angličtině, němčině, ruštině, francouzštině, holandštině aj. Italskou verzí jména je Simone, španělskou Simón. Maďarština jméno užívá jako Simon (čteno Šimon), polština jako Szymon.

Významní nositelé

Jméno Šimon náleží k biblickým postavám (Šimon Kananejský, Šimon z Kyrény, Šimon zvaný horlivec − Šimon Zélótés). Nositelem jména byl i Svatý Petr, původním jménem Šimon, který je považován za prvního papeže. Jméno patří i k bulharským carům, například Simeonovi I., šlo o vůbec prvního bulharského cara. Jméno nosí i bývalý bulharský car a současný politik Simeon II. (vlastním jménem Simeon Borisov Sakskoburggotski). Českými nositeli jména jsou například choreograf a režisér Šimon Caban, zpěvák Šimon Ornest nebo model Šimon Kotyk. Jako příjmení jméno užíval český malíř a dřevorytec Tavík František Šimon.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Šimon (také Simon a Simeon) má hebrejský původ. Vyvinulo se z hebrejského jména Šimhón, resp. babylónského Šamahúna. Je odvozeno z hebrejských slov „šama(h)” − „slyšel”, „uslyšel” a „honí” („bída”, „má bída”). Překládá se tedy jako „ten, kdo slyší moji bídu”, potažmo „naslouchající”, „slyšící”. Jméno bylo přejaté z francouzštiny.

 
Jméno: Šimon
Nosí v ČR 6956 lidí
Jedná s o 81 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Simon
Simeon
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama