reklama
Přesný čas: 13:21 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
26. 5. 2024 Neděle
Dnes má svátek:

Filip

Křestní jméno:

Silvestr

Charakteristika

Přestože jméno Silvestr není u nás příliš rozšířené, svátek nositele jména Silvestr patří k těm nejznámějším. Jen málokdo nenazývá poslední den v roce spojený s bujarými oslavami a vítáním nového roku právě Silvestr.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Silvestr má i podobu Silvester, která se užívá především v anglosaských zemích. Význam obou jmen je shodný, stejný výklad má i staročeská podoba jména Sylvester. Dalšími verzemi jména jsou i Silvius, Silvio nebo Silván. Za ženskou alternativu je považováno jméno Silvie nebo Silva. Domáckými mutacemi jména jsou Sil, Silík, Silva, Silvík, Silvín, Silvuš, Silvouš, Silvušek, Silek apod. Jméno najdeme i ve slovenštině nebo němčině − jako Silvester. Silvester je také anglickou verzí jména, spolu s mutací Sylvester. Francouzskou podobou jména je Silvestre či Sylvestre. Jméno zná i maďarština jako Szilveszter nebo polština jako Sylwester.

Významní nositelé

Nejvýznamnějším nositelem jména je americký akční herec Sylvester Stallone. Jméno nosil i český básník Silvestr Braito nebo český puškař a vynálezce Silvestr Krnka.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Silvester (také Silvester) má svůj původ v latině. Vyvinulo se z latinského slova „silva” s významem „les”, případně přídavného jména „silvestris” s významem „lesní”. Jméno se tak překládá jako „lesní muž”, „muž z lesa”.

 
Jméno: Silvestr
Nosí v ČR 454 lidí
Jedná s o 280 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Silvester
Sylvestr
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama