reklama
Přesný čas: 18:31 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Servác

Charakteristika

Jestliže má být nositel jména Servác strážcem, bude zřejmě strážcem zimy. U nás je toto jméno totiž spojeno především s lidovými pranostikami. Servác je druhým ze tří ledových mužů, kteří ovlivňují úrodu v novém roce. Servác je tak především ochráncem úrody − proti jarním mrazíkům nebo přemnožení hlodavců.

Odvozeniny a varianty

Jméno Servác se užívá i ve zkrácené verzi Servac, nemá ženský protějšek. Českou obdobou jména je Chranibor nebo Branibor. Domáckými mutacemi jména jsou Sevácek, Servík, Vácek, Vacek, Váca aj. Jméno Servác nebo zastarale Servácius se vyskytuje i na Slovensku. Němčina jméno zná jako Servatius či Servaz. Francouzská podoba jména je Servais, italskými verzemi jsou Servio a Servazio, španělskou mutací je Servacio. Jméno užívá i polština jako Serwacy, srbochorvatština jako Servacij nebo maďarština jako Szervác.

Významní nositelé

Nositelem jména byl biskup z Arménie − Svatý Servác. Žil ve 4. století a dodnes je považován za patrona stolařů a zámečníků.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Servác má svůj původ v latině. Pochází z latinského slovesa „servare” s významem „uchovat”, „uchovávat” nebo „obsluhovat”. Jméno Servác se tak z latiny překládá jako „uchovatel”, „strážce”, také „osvoboditel”, „zachránce” nebo „zachráněný”, „obsloužený”.

 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den Falun Dafa
Světový den koktejlů aneb Lufťákovo den
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama