reklama
Přesný čas: 08:16 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Markéta, Margareta, Margit

Křestní jméno:

Igor

Charakteristika

Igor je tvrdým jménem, které dokáže vetknout i svému nositeli mužnou drsnost. Charismatické jméno Igor severského původu, které se k nám dostalo přes ruštinu, ženám imponuje. Aby ne, ve svém původním výkladu má být muž jménem Igor bohem plodnosti.

Odvozeniny a varianty

Igor je mužským křestním jménem, které se vyskytuje i ve tvarech Ivar či Ivor. Domáckými podobami jména jsou Igy, Igi, Igoš, Igorek aj. Jméno Igor se užívá i v ruštině, angličtině, francouzštině, španělštině, italštině, polštině nebo srbochorvatštině. V němčině se jméno vyskytuje jako Igor nebo Ingwar. Švédská a dánská varianta jména je také Ingvar.

Významní nositelé

Ke známým nositelům jména patřil kníže Igor, který vládl Kyjevské Rusi v 10. století a stal se podkladem pro stejnojmennou operu Alexandra Borodina. Jméno nosil i ruský skladatel Igor Fiodorovič Stravinskij, letecký konstruktér a průkopník letectví Igor Sikorskij nebo ruský fyzik Igor Kurčatov, který je obecně považován za otce sovětské atomové bomby. Českými nositeli jména jsou například klavírista Igor Ardašev, režisér, scénárista a prozaik Igor Chaun, také herci Igor Bareš nebo Igor Chmela.

Původ a význam jména

Igor je typicky ruským jménem, které však má skandinávský původ. Jméno Igor vzniklo ze staroislandského jména Igwarr, které se vykládá jako „bůh plodnosti“. Jméno bylo odvozeno ze dvou staroislandských slov – Ingwio, což bylo jméno boha plodnosti a „wara“ („ochrana“). Jméno Igor tak lze přeložit jako „ten, koho chrání bůh Ingwio“ nebo „pod ochranou boha plodnosti“, příp. i „bůh plodnosti“. Z původní skandinávské podoby jména Igwarr se vyvinula zjednodušená varianta Ivar a poruštěním pak vzniklo jméno Igor.

 
Jméno: Igor
Nosí v ČR 5188 lidí
Jedná s o 87 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den seniorů
Mezinárodní den lékařů
Světový den cyklistiky
Světový den vegetariánství
Mezinárodní den hudby
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama