reklama
Přesný čas: 15:51 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 6. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Alois, Aloys, Alojz

Křestní jméno:

Šárka

Charakteristika

Žena jménem Šárka může být ostřílenou ženou z hor či skálolezkyní. Dle významu jména je jí blízká čistá příroda a horské masivy. Jméno však bývá spojováno také s proradnou Šárkou, která byla v Dívčí válce příčinou záhuby Ctirada.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Šárka nemá mužský protějšek. Významově je příbuzné se jménem Petra. Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Významné nositelky

Nositelkami jména jsou významné české sportovkyně − lyžařka Šárka Záhrobská nebo atletka Šárka Kašpárková, také moderátorka Šárka Kubelková nebo zpěvačka Šárka Vaňková, proslavená především díky hudební soutěži SuperStar. Jméno nosí i herečky Šárka Ullrichová (hvězda televizního seriálu Ulice) nebo Šárka Vojtková, známá jako Irenka z komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Hudebník Leoš Janáček pojmenoval svoji operu Šárka, stejně tak i Zdeněk Fibich.

Původ a význam jména

Původ ženského křestního jména Šárka není zcela jasný. Dle některých výkladových teorií jde o uměle vytvořené jméno, které bylo odvozeno od skalnatého hřbetu na severozápadním okraji Prahy. Tato oblast se označuje právě jako Šárka a jméno, se kterým se setkáváme již v kronice Kosmase, by pak tedy mělo význam „hřbet”, „návrší”. Jméno Šárka bývá také dáváno do souvislosti s korsickými slovy „sar”, „sarra”, španělským „sierra” nebo albánským „sharane”. Význam všech slov je „horský hřbet”, „hora”, „skála” nebo „návrší”.

 
Jméno: Šárka
Nosí v ČR 35142 lidí
Jedná s o 43 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama