reklama
Přesný čas: 16:20 / týden v roce: 24
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
13. 6. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Antonín, Antonin

Křestní jméno:

Sabina

Charakteristika

Jméno Sabina v sobě nese italskou eleganci i dravost spojenou s divokým původem. Nositelka jména Sabina může být pyšná na zajímavé jméno i jeho historii sahající až do dob starého Říma.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Sabina nemá mužský protějšek. Domácky se jméno užívá jako Sabi, Sába, Sabka, Sabča, Sabuš, Sabuška, Sabinka, Saběnka, také Ina, Inka apod. Jméno se jako Sabína vyskytuje i ve slovenštině. Najdeme je též v ruštině, polštině, bulharštině, holandštině, švédštině, španělštině nebo italštině. Angličtina jméno zná jako Sabina nebo Sabine, stejně tak i němčina. Sabine je i francouzskou mutací jména.

Významné nositelky

Známou nositelkou jména je herečka Sabina Laurinová. Jméno nosí i její herecká kolegyně Sabina Králová nebo novinářka Sabina Slonková.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Sabina má svůj původ v latině. Jméno pochází od názvu staroitalského kmene Sabinů. Významem jména Sabina tak je „Sabiňanka”, „pocházející z kmene Sabinů”. Další výklad spojuje jméno Sabina s výrazem Sabini, resp. starogermánským Suebi (posléze Švábové). Jméno by se tak vykládalo jako „lidé svoji”.

 
Jméno: Sabina
Nosí v ČR 5952 lidí
Jedná s o 105 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den balbutiků
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama