reklama
Přesný čas: 12:27 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
24. 5. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Jana

Významné dny:

Evropský den parků

Křestní jméno:

Růžena

Charakteristika

Jméno Růžena má v sobě nadčasové kouzlo, eleganci nádherných květů a vůni spojenou s královnou květin. Okouzlující vzhled a podmanivou vůni si nositelka jména Růžena ponese po celý život.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Růžena nemá mužský protějšek. Má však další varianty ve jménech Rozálie, Rosaria, Rozina nebo Rosita. Domácky se jméno užívá jako Růža, Růženka, Růžička, Růži, Růžinka apod. Jméno Růžena najdeme v mnoha světových jazycích. Jako Ružena nebo Ružica se vyskytuje ve slovenštině. Anglickou verzí jména je Rosa nebo Rose (Rosalie, Rosalia). Rosa je i německou, španělskou nebo italskou verzí jména, Rose zase francouzskou. Němčina jméno zná i jako Rosalia nebo Rosaria. Jméno se jako Roza nebo Rozalija užívá v ruštině, jako Róza v maďarštině, v bulharštině jako Roza, Ruža nebo Ružena. Polskou podobou jména je Róza.

Významné nositelky

Jméno nosila česká herečka Růžena Nasková nebo její kolegyně Růžena Nováková a Růžena Šlemrová, také spisovatelky Růžena Svobodová a Růžena Jesenská, nebo operní pěvkyně Růžena Maturová a Růžena Vykoukalová. K současným nositelkám jména patří architektka Růžena Bartková, spisovatelka Růžena Lukášová nebo herečky Růžena Lysenková a Růžena Merunková. Jméno v podobě Rozalie nosí například dcera herečky Kristýny Novákové, dcera herce Tomáše Hanáka nebo dcera herců Lindy Rybové a Davida Prachaře.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Růžena je spojeno s latinským původem. Vzniklo z latinského jména Rosalie, resp. slova „rose”, které je jménem květiny − růže. Jak napovídá samotné znění jména, Růžena je tak „růží”, „královnou květin”.

 
Jméno: Růžena
Nosí v ČR 52259 lidí
Jedná s o 31 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Rozálie
Rosita
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama