reklama
Přesný čas: 14:56 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
16. 7. 2024 Úterý
Dnes má svátek:

Luboš, Liboslav, Luboslav

Křestní jméno:

Rút

Charakteristika

Originální jméno Rút nám zní silně vzdáleně, jeho nositelka je však přátelská a otevřená, takové vlastnosti jí dává právě její jméno.

Odvozeniny a varianty

Ženské křestní jméno Rút nemá mužský protějšek. Vyskytuje se také ve zkrácené verzi Rut nebo variantě Ruth. Domácky se jméno může užívat jako Rúta, Rútka, Rútička, Rútinka, Rutuška aj. Jméno se v češtině vyskytuje zřídka, v zahraničí je však oblíbené, především jako Ruth. Jméno Ruth užívá například angličtina, také francouzština, italština, dánština nebo holandština, příp. němčina, kde ho najdeme i v mutaci Rut. Jméno Ruth a Rut zná i norština nebo švédština. Španělé jméno užívají ve verzi Rut. Ruskou podobou jména je Ruf, polskou Rut, také Ruth či Ruta. Jméno najdeme i u našich slovenských sousedů − jako Rút.

Významné nositelky

Se jménem Rút se setkáváme již v Bibli. Jde o prababičku krále Davida, kterou zmiňuje Nový zákon, Rút dala název také stejnojmenné knize Starého zákona. Současnou nositelkou jména je Marie Rút Křížková, literární historička a redaktorka, která byla mluvčí Charty 77. Jméno náleží i k Rut Horáčkové, dceři známého textaře Michala Horáčka.

Původ a význam jména

Ženské křestní jméno Rút i jeho kratší verze Rut pocházejí z hebrejštiny. Jména vznikla zřejmě z hebrejského slova „r(e)úth” s významem „přátelství”. Jméno Rút se tak překládá jako „přítelkyně”.

 
Jméno: Rút
Nosí v ČR 184 lidí
Jedná s o 544 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Rut
Matylda
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama