reklama
Přesný čas: 07:38 / týden v roce: 25
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
21. 6. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Alois, Aloys, Alojz

Křestní jméno:

Robert

Charakteristika

Nositel jména Robert dostal s atraktivním jménem do vínku i zářivou budoucnost, slávu a skvělý život.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Robert má i archaické varianty ve jménech Rupert či Ruprecht. Jméno se domácky užívá jako Robin, Robi, Robin, Robinek, Robertek, také Bert, Bertík apod. Jméno ve variaci Róbert najdeme také na Slovensku nebo v Maďarsku. Jméno Robert užívá i angličtina, ruština, francouzština, dánština nebo švédština. Jména Robert, také Rupert a Ruprecht najdeme i v němčině. Italskou, španělskou nebo portugalskou verzí jména je Roberto.

Významní nositelé

Jméno nosil například německý lékař Robert Koch, který objevil původce cholery a tuberkulózy. Jméno patří i k americkému spisovateli Robertu Fulghumovi, autorovi díla Všechno, co opravdu potřebuji vědět, jsem se naučil v mateřské škole. Nositelem jména je i britský zpěvák Robbie Williams (vlastním jménem Robert Peter Williams), také americký herec Robert Redford nebo jeho kolega Robert de Niro. Jméno patří i k herecké hvězdě ságy Stmívání. Je jím Robert Pattinson (celým jménem Robert Thomas Pattinson), který je i v osobním životě partnerem své herecké kolegyně Kristen Steward. Mezi českými nositeli jména najdeme sportovního novináře Roberta Zárubu nebo hokejistu Roberta Langa. Jméno nosí i známý český pornoherec Robert Rosenberg nebo nejkrásnější muž Česka, vítěz soutěže Muž roku 2012 Robert Anderle.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Robert pochází z germánštiny. Jedná se o novodobou podobu jména Hruodperaht. Překládá se ze slov „hruod” („sláva”) a „peraht” („jasný”) jako „zářící svoji slávou”, „jasně zářící”, „skvělý”.

 
Jméno: Robert
Nosí v ČR 22384 lidí
Jedná s o 45 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Mezinárodní den tance
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama