reklama
Přesný čas: 06:34 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
First Quarter
Křestní jméno:

Marcel

Charakteristika

Jméno Marcel má své kořeny v hluboké historii. Přesto je i v současnosti atraktivním jménem, které svému nositeli dává do vínku sílu a odvahu bojovníka.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Marcel se ve staročeštině používá i jako Marcelín. Ženským protějškem jména je Marcela. Domáckými variantami jména jsou Marci, Marcelek, Marcelínek, Macek, Máca, Macouš apod. Jméno Marcel se vyskytuje i ve slovenštině, rumunštině, srbochorvatštině nebo francouzštině. Anglická podoba jména je Marcellus, německá Marzellus. Španělé jméno užívají jako Marcelo, Italové jako Marcello. Maďarská verze jména je Marcell, ruská Markell.

Významní nositelé

Mezi nositeli jména najdeme například proslulého italského herce Marcella Mastroianniho. Jméno nosil také francouzský malíř, představitel dadaismu a surrealismu Marcel Duchamp, dále francouzský dramatik Marcel Pagnol nebo francouzský spisovatel Marcel Proust, autor románu Hledání ztraceného času. Nositelem jména byl i francouzský automobilový konstruktér a závodník Marcel Renault.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Marcel je latinského původu. Údajně pochází z římského Marcellus, to je zdrobnělinou jména Marcus. Jména jsou odvozena od římského boha války, kterým byl Mars. Doslovný překlad jména je „náležící Martovi”, „náležící bohu války”. Marcel se přeneseně vykládá také jako „bojovník”, resp. „malý bojovník”.

 
Jméno: Marcel
Nosí v ČR 8867 lidí
Jedná s o 71 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den artritídy
Začíná Světový týden kostí a kloubů
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama