reklama
Přesný čas: 14:53 / týden v roce: 29
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
20. 7. 2024 Sobota
Dnes má svátek:

Ilja

Křestní jméno:

Radoslav

Charakteristika

Jméno Radoslav má silně pozitivní znění, které se také odráží v jeho významu. Se jménem se pojí radost, sláva nebo oslavy. Jednoduše, Radoslav se postará o radost svých blízkých.

Odvozeniny a varianty

Ženským protějškem jména Radoslav je Radoslava. Domácky se jméno užívá jako Radek, Ráďa, Rada, Radík, Radín, Radoslávek, Slávek, Sláva aj. Jméno Radoslav najdeme i ve slovenštině, bulharštině nebo srbochorvatštině. Slovenština zná také mutaci jména Radislav, tato podoba se užívá i v ruštině. Polská mutace jména je Radosław.

Významní nositelé

Nositelem jména byl proslulý český herec Radoslav Brzobohatý. V současnosti jméno nosí například spisovatel Radoslav Lošťák, prozaik Radoslav Nenadál, sochař Radoslav Kratina nebo český hudebník a klavírista Radoslav Kvapil.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radoslav má slovanský původ. Vyvinulo se ze slovanských slov „raděti” („starat se”) a „sláva”. Novodobější výklad pracuje i se slovem „radovat se”. Jméno Radoslav se tak vykládá jako „starající se”, „starající se o slávu”, také „slavící radost”, „radostný”.

 
Jméno: Radoslav
Nosí v ČR 3093 lidí
Jedná s o 112 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Významné a mezinárodní dny pro tento den:
Světový den astmatu
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama