reklama
Přesný čas: 17:36 / týden v roce: 28
Fáze měsíce:
Last Quarter
Dnes je:
12. 7. 2024 Pátek
Dnes má svátek:

Bořek

Křestní jméno:

Radomír

Charakteristika

Jméno Radomír dnes může znít mírně archaicky, v moderním světě se uplatňuje spíše odlehčená podoba jména Radek. Jméno Radomír však svému nositeli přináší i takové přídavky jako mírumilovný nebo pečující o svůj svět, které jistě stojí za pozornost.

Odvozeniny a varianty

Jméno Radomír má i ženský protějšek ve jménu Radomíra. Variacemi jména jsou i Radimír, Radamir, zkráceninou pak jméno Radim. Domáckou podobou jména je Radek, také Mirek, Míra, Ráďa, Rada, Radomírek apod. Jméno Radomír, také Radimír se vyskytuje i na Slovensku. Ruská, stejně tak i polská nebo bulharská podoba jména je Radomir. Srbochorvatština jméno užívá jako Radomir či Radimir.

Významní nositelé

Nositelem jména je například Radek (Radomír) Pastrňák ze skupiny Buty. Jméno nosí i fyzik Radomír Kužel, archeolog Radomír Pleiner nebo výtvarník Radomír Postl. Nositelem jména byl i slavný československý cyklokrosař Radomír Šimůnek.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radomír vzniklo ve staroslovanštině. Jeho význam je spojován se staroslovanským slovesem „raděti” s významem „starat se” a slovem „mír”, které znamená „mír”, ale také „svět” („svět bez války”). Druhá část jména může souviset i s přídavným jménem „milý”. Jméno Radomír se tak překládá jako „mírumilovný” nebo „ten, kdo se stará o mír”, „ten, kdo se stará o svět”, „ten, kdo usiluje o smír”, případně i „starostlivý”, „milovaný”.

 
Jméno: Radomír
Nosí v ČR 7980 lidí
Jedná s o 74 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama