reklama
Přesný čas: 22:09 / týden v roce: 30
Fáze měsíce:
First Quarter
Dnes je:
25. 7. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Jakub

Křestní jméno:

Radim

Charakteristika

Radim je příjemným jménem. Pozitivní výklad jména je spojený s radostí, muž jménem Radim by tak měl dělat každému jen radost.

Odvozeniny a varianty

Mužské křestní jméno Radim je zřejmě zkráceninou jmen Radimír či Radamir (Radmir). Ženským protějškem mu pak jsou jména Radimíra, Radamira aj. Domácky jméno nabývá podob Ráďa, Rada, Radimek, Radimeček, také Radek, Radeček, Radouš, Radoušek, Radínek aj. Jméno Radim se užívá i ve slovenštině nebo ruštině. Bulharská podoba jména je Radin, srbochorvatská Radič.

Významní nositelé

Jméno nosí například herec Radim Fiala nebo hudebník Radim Hladík, známý z kapely Blue Effect. Nositelem jména je i populární český sexuolog Radim Uzel nebo podnikatel Radim Jančura.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Radim má slovanský původ. Jedná se zřejmě o zkrácenou podobu jmen Radimír či Radamir. Jméno se překládá ze staroslovanského slova „raděti” s významem „starat se”. Druhá část jména „mir” (ze jmen Radimír a Radamir) se překládá jako „uspořádání” či „shromáždění”. Jméno se tak ze staroslovanštiny vykládá jako „ten, kdo se stará o shromáždění”, potažmo „velitel”, „organizátor”. Dalšími výklady jména jsou i „ten, kdo se stará o mír”, „ten, kdo má rád svět” (staroslovanské slovo „mír” znamená „mír” i „svět”, resp. „svět bez války”). Dle novodobého znění je významem jména „radostný”, „radující se” (ze slova „radovat se”).

 
Jméno: Radim
Nosí v ČR 18605 lidí
Jedná s o 48 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Další svátky v tento den:
Radimír
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama