reklama
Přesný čas: 19:52 / týden v roce: 21
Fáze měsíce:
Úplněk
Dnes je:
23. 5. 2024 Čtvrtek
Dnes má svátek:

Vladimír

Křestní jméno:

Prokop

Charakteristika

Prokop je zajímavým českým jménem, které v sobě snoubí historický původ, nadčasové znění a průkopnický význam.

Odvozeniny a varianty

Prokop má i ženskou alternativu ve jménu Prokopa. Domácími variantami jména jsou Prokopek, Prokůpek, také Prokeš nebo Prokešek. Jméno Prokop se vyskytuje i ve slovenštině, polštině nebo maďarštině. Latinská verze jména je Procopius, řecká Prokopios. Rusové jméno užívají jako Prokopij. Italská nebo španělská verze jména je Procopio, francouzská Procope.

Významní nositelé

Nositelem jména byl Svatý Prokop, zakladatel Sázavského kláštera. Jméno nosil i husitský vojevůdce Prokop Holý nebo český přírodovědec Václav Prokop Diviš (vlastním jménem Václav Divíšek), vynálezce bleskosvodu. Jméno Prokop najdeme v češtině i jako příjmení. Jeho nositeli byli mj. herec a zpěvák Josef Alois Prokop nebo nakladatel Pavel Prokop. Jméno dnes užívá mj. i hudebník Michal Prokop.

Původ a význam jména

Mužské křestní jméno Prokop pochází z řečtiny. Jeho vznik může souviset hned se dvěma řeckými slovy. První výklad jméno spojuje s řeckým slovem „prokoptó” s významem „průkopník”, „prospívající”, „razící cestu”. Druhým slovem, od kterého může být jméno Prokop odvozeno, je „prokópos” s významem „pohotový”, „připravený k boji”, „připravený”.

 
Jméno: Prokop
Nosí v ČR 713 lidí
Jedná s o 207 nejčastější jméno dle jmenné statistiky
 
Dárek k svátku se slevou!
Najisto: Tipy na dárky k svátku
Klasické i netradiční dárky k svátku více
Klasické i netradiční dárky k svátku
Darujte k svátku květiny více
Darujte k svátku květiny
reklama